top of page

Martin Krajčo, popredný slovenský gitarista, patrí k výrazným osobnostiam slovenskej hudobnej scény. Vyštudoval na bratislavskom Konzervatóriu a  Hudobnej a tanečnej fakulte VŠMU (prof. Jozef Zsapka). Popri štúdiu sa pravidelne vzdelával na mnohých majstrovských kurzov pod vedením svetoznámych umelcov ako Costas Cotsiolis, Leo Brouwer, Àlex Garrobé, Hubert Käppel, Zoran Dukić, Jorgos Panetsos, Alberto Walter Salin, Marco Socías, Luise Walker a iní. Jeho úspechy počas štúdia potvrdzujú aj popredné umiestnenia na domácich a medzinárodných súťažiach v Aix-en-Provence, Banskej Bystrici, Bratislave, Kutnej Hore, Sernancelhe a Viedni

Martin je univerzálnym umelcom, pôsobí ako sólista i komorný hráč. Ako sólista účinkoval s mnohými domácimi i zahraničnými orchestrami. Tieto projekty zahŕňali spoluprácu s orchestrami: Štátny komorný orchester Žilina (Breiner, Burlas, Rodrigo, Tailleferre), Orquestra do Centro Portugalsko (Villa-Lobos), Cappela Istropolitana (Vivaldi, Brouwer), Musica Cassovia (Vivaldi, Brouwer), I Musici di Teatro (Villa-Lobos) a dirigentmi: Peter Breiner, Oliver Dohnányi, Gabriella de Esteban, Maroš Potokár, Dušan Štefánek a ďalší. V oblasti komornej hry sú jeho aktivity mimoriadne široké. Od roku 1997 je členom Bratislavského gitarového kvarteta (Miloš Slobodník, Yorgos Nousis, Radka Krajčová, Martin Krajčo) a kontinuálne sa venuje duetovej hre s manželkou Radkou Krajčovou.  Jeho komornými partnermi však sú aj mnohí poprední slovenskí a zahraniční umelci: Emily Van Evera, Tomáš Janošík, Şefika Kutluer, David Maggioni, Petra Noskiaová, Eugen Prochác, Ján Slávik, Rea Slawiski, Pavel Steidl, Matúš Šimko, Juraj Tomka, Miloš Valent, Ondrej Veselý, Peter Vrbinčík, Moyzesovo kvarteto, Mucha Quartet, Spectrum Quartet a iní). Mnohé z jeho sólových a komorných projektov boli súčasťou významných podujatí (Bratislavské hudobné slávnosti, Epoché – Nová slovenská hudba, Festival Mitte Europa, Forum Gitarre Wien, Gitarový festival Eszterghom, Gitarový festival Křivoklát, Gitarový festival Volos, GuitarArt Beograd, I Giardini della Filharmonica Roma, Konvergencie, Musica Nobilis, Prešovské dni klasickej gitary…). Slovenské i svetové premiérové uvedenia diel zahŕňajú kompozície Breinera, Brouwera, Burlasa, Godára, Kráka, Kupkoviča, Malovca, Mertza, Tailleferre a ďalších autorov.    

Krajčova diskografia obsahuje sólové diela (Moreno Torroba, Tansman, Mompou, Farkas, Brouwer, Bogdanović, Mertz), gitarové duetá (Mertz) a skladby pre gitarové kvarteto (Breiner, Godár, Kupkovič, Malovec, Rossini, Ravel, Brouwer, Dyens, De Falla, Piazzolla a iní). V roku 2021 realizoval spolu s českým gitaristom Pavlom Steidlom nahrávku kompletnej zbierky Kukuk Josepha Kaspara Mertza (Hudobné centrum). 

Okrem umeleckých aktivít sa Martin dlhodobo venuje aj organizačnej činnosti. Medzi jeho zásadné projekty patrí Gitarový festival J. K. Mertza (podujatie vedie od roku 2006), (Ne)známa hudba (zakladajúcim členom OZ Albrechtina v roku 2009), Guitarissimo Bratislava (2017-2018). Je aktívnym aj ako tvorca transkripcií (Brouwer, Byrd, de Falla, Poulenc, Rossini, Stravinskij…) a autor textov (programové bulletiny, booklety CD…). Je domácim priekopníkom hry na historických nástrojoch 19. storočia. Dlhodobo sa zaoberá odkazom bratislavského rodáka J. K. Mertza. Ako docent hry na gitare v súčasnosti pôsobí na Hudobnej a tanečnej fakulte VŠMU.

bottom of page